کارگاه ماژول شناسی

استفاده از ماژول ها در پروژه های صنعتی، تجاری و تحقیقاتی امری بسیار شایع در برخی مواقع ضروری میباشد. ارتباط بیسیم بین دو دستگاه، ارتباط با شبکه مخابراتی، ارتباط با اینترنت، موقعیت یابی(جی پی اس)، سنجش شتاب و جهت جغرافیایی و غیره، همه و همه مواردی هستند که پای ماژول ها را به پروژه باز میکنند که با توجه به اهمیت و کاربرد برخی ماژول ها در صنعت، بر آن شدیم تا کارگاهی با هدف راه اندازی ماژول های پرکاربرد در مصارف مختلف برگزار کنیم .

ماژول مجموعه ای از امکانات سخت افزاری و نرم افزاری برای راه اندازی هر چه سریع تر و آسانتر یک تجهیز (device) است. برای مثال ساخت یک فرستنده بی سیم به دلیل پیچیدگی ها و نکات فراوان در طراحی و ساخت مورد علاقه طراحان قرار ندارد (مگر در شرایط خاص) و از این رو در پروژه علاقمندی بیشتر به استفاده از ماژول های فرستنده میباشد که پروژه را تسهیل و تسریع میکند.

1. ماژول های مخابراتی SIM900-SIM908

SIM900_SIM908این ماژول قابلیت اتصال به شبکه موبایلی را از طریق سیم کارتها متداول دارا میباشند و امکاناتی از قبیل : ارسال و دریافت پیامک، ارسال و دریافت ایمیل، اتصال به سرور به صورت آنلاین و موقعیت یابی ماهواره ای را دارا میباشند.

 

 

 

 

 

 

2. ماژول ارتباط بی سیم سبک (HMTR)

HMTRاین ماژول در دسته ماژول های رادیویی قرار دارند و برای انتقال و ردوبدل اطلاعات با حجم پایین در محیط های پرنویز مناسب است. کار با این ماژول بسیار ساده بوده و از این رو طرفداران بسیاری دارد. این ماژول یک وسیله ایده آل برای کنترل ربات و ناوبری از راه دور آن می باشد .

 

 

 

 

 

3. ماژول فاصله سنجی مافوق صوت

ماژول فاصله سنجی مافوق صوتماژول Ultrasonic با عملکرد فاصله سنجی در پروژه های رباتیکی و صنعتی کاربرد بسیار وسیعی دارد. این ماژول میتواند فاصله تایک جسم را در هوا و یا در یک سیال مانند آب را برای ما محاسبه کند. این ماژول حتی میتواند به یک اسکنر سه بعدی نیز تبدیل شود.

 

 

 

 

 

 

4. درایور موتور DC

l298 moduleاین ماژول قابلیت راه اندازی همزمان دو موتور 2 آمپر را دارا میباشد و از طریق تولید موج PWM میتوان سرعت هر یک از دو موتور را به صورت مجزا کنترل نمود. این درایور بسیار ساده و کوچک میباشد و به قطعات کمی برای راه اندازی احتیاج دارد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5. ماژول بلوتوث

bluetooth-moduleماژول بلوتوث استفاده فراوانی در پزوژه های امروزی دارد و قابلیت اتصال گوشی های هوشمند و تبادل اطلاعات ما بین دو دستگاه تنها قسمتی از کاربرد این ماژول محبوب است از همین سو این ماژول به یکی از جذاب ترین ماژول های موجود تبدیل شده است.

 

 

 

 

 

 

 

6. ماژول IMU

GY_953ماژول IMU برای سنجش شتاب، زاویه و جهت جغرافیایی بکار میرود. در هواپیما ها، ربات های پرنده، پهبادها داشتن این ماژول ضروری و غیر قابل چشم پوشی است. برای ایجاد تعادل در پرواز، برای یافتن جهت های جغرافیایی و برای سنجش شتاب یا سرعت از این ماژول بهره برداری میشود.

 

 

 

 

 

 

 

 

7. ماژول ارتباط بیسیم NRF24

ماژول وایرلساین ماژول رادیویی برای ارتباطات نیمه سنگین بیسیم مورد استفاده قرار میگیرد و دارای فرکانس بالای 2.4 گیگاهرتز است و میتواند یک ارتباط صوتی یا تصویری را بصورت بیسیم برقرار کند.

 

 

 

 

 

 

فرم ثبت نام

نام شما

نام دوره

پیام شما

شماره تماس

ایمیل شما

آدرس شما