banana pi

بورد باناناپای

اگر به یاد داشته باشید یک بنیاد خیریه با نام Raspberry Pi که از دانشگاه کمبریج بریتانیا کارش را شروع کرده بود، در سال 2012 توانست یک کامپیوتری کوچک به اندازه کارت اعتباری و با قیمت 35 دلار تولید کند و در اختیار همگان قرار دهد. این مینی کامپیوتر که در مدتی کوتاه محبوبیت بسیاری را به دست آورد دارای مشخصاتی چون یک پردازنده‌ی ARM11 با فرکانس کاری 700 مگاهرتز و 512 مگابایت RAM بود که اگر چه در آن زمان به شدت مورد توجه قرار گرفت اما در حال حاضر کمی قدیمی به نظر می‌رسد و شاید به همین دلیل Lemaker.org به این فکر افتاده تا جایگزینی قدرتمند (با مشخصات جدیدتر) برای این برد کوچک ،ارزان و البته کارا ارائه نمایند.
پیش از آنکه به بررسی مشخصات فنی این برد بپردازیم باید گفت Banana Pi به هیچ عنوان نسخه‌ی رسمی Raspberry Pi نبوده و تنها یک کپی ارائه‌شده از سوی یک گروه تحقیقاتی چینی است. این بورد جدید از نظر مکانیکی و الکترونیکی با ماژول‌های افزودنی Raspberry Pi سازگار بوده.
Banana Pi قرار است با مشخصاتی نظیر: یک سیستم روی تراشه1 Allwinner A20 که یک پردازنده دو هسته‌ایCortex-A7 است با فرکانس کاری 1 گیگاهرتز، پردازنده‌ی گرافیکی قدرتمند Mali-400، یک گیگابایت RAM، یک پورت Ethernet با سرعت 1 گیگا بیت بر ثانیه – ده برابر سریع‌تر از Raspberry Pi-و پورتهای SATA و micro-USB عرضه شود.
این بورد که علیرغم اندازه‌ی مشابه دارای انرژی کارآمد بیشتر و عملکرد بالاتر نسبت به Raspberry Pi می‌باشد و به گفته‌ی Lemaker می‌تواند سیستم‌عامل اندروید 4.4، اوبونتو، دبیان، ایمیج Raspberry Pi و Cubieboard را اجرا کرده، در حالی که به احتمال زیاد قادر به اجرای تمامی نرم‌افزارهای Raspberry Pi نیز خواهد بود.
لازم به ذکر است، گروه سازنده‌ی این دستگاه برای سهولت کاربران فرومهای آنلاین و یک راهنمای جامع فراهم آورده‌اند، بنابراین، چنانچه شما نیز به دنبال مینی کامپیوتری با سیستمی قدرتمند تر از Raspberry Pi هستید این دستگاه ارزان‌قیمت و قدرتمند می‌تواند گزینه‌ی مناسبی باشد.